Ondřej KocmanBlog → SEO zmutovala v pseudovědu

SEO zmutovala v pseudovědu

SEO zmutovala v pseudovědu

Občas se mě někteří ptají na SEO a já odpovídám stále na ty stejné otázky, tak jsem se rozhodl to někam napsat a jen na to odkazovat.

Jak vnímáš SEO?

SEO vnímám jako něco co zmutovalo a proměnilo se v hroznou pseudovědu. Podle dnešních výkladů některých odborníků by SEO mohla být v zásadě cokoliv. Reklama v televizi, spotřeba benzínu u auta, podíl bavlny v tričku, teroristický útok — to vše lze, dle jejich výkladu, považovat za SEO.

Můžeš to více rozvést a vysvětlit?

Například pokud víme, že o pozicích ve výsledcích hledání rozhoduje mimojiné i značka a kvalita produktu, tak musíme přijmout fakt, že SEO ovlivňuje i třeba podíl masa v klobáse. A to je to čemu já se směju, protože je to nesmysl — SEO by tak byla vším. Stejně tak má vliv na hledání již zmíněná reklama v televizi nebo rádiu a tomu chceš říkat SEO?

Takže všechno co ovlivňuje hledání ve vyhledávačích se dá považovat za SEO?

Podle výkladů některých rádoby odborníků to tak je. A to je to, nad čím se já pozastavuji a usmívám.

Jaká je tedy podle tebe definice SEO a čím byla než se proměnila, jak říkáš, v pseudovědu?

Moje definice SEO je „zapomeňte na SEO a raději mějte/tvořte unikátní kvalitní obsah na technicky špičkově zmáknutém webu“. Když budete mít kvalitní obsah, tak je v zájmu „všech“ a zejména vyhledávačů, aby byl snadno k nalezení a pokud nebudete vyhledávačům vysloveně házet klacky pod nohy, budete dodržovat technické standardy, tak není co řešit.

Takže dodržování technických standardů zcela nahradilo SEO?

SEO je pseudověda a může být těžko něčím kloudným nahrazena. 🙂 Někteří tvůrci webů si možná myslí, že dělají „SEO“, oni ovšem dělají weby jen technicky správně (dodržují technické standardy).

A co SEO mimo web?

Žádná SEO mimo web neexistuje, někteří se mnou nemusí souhlasit, ale to je tak jediný co s tím můžou udělat. To že mnozí přejmenovávají marketing na SEO a ještě to na přednáškách učí ostatní je smutný fakt.

A co linkbuilding?

Vytváření odkazů za účelem dosažení lepších pozic ve vyhledávačích považuji za normální podvod. Je potřeba se zamyslet a uvědomit si co se vlastně děje, že vznikají články a příspěvky v diskuzích jen za účelem získání odkazu. To je přece špatně. Obsah má vznikat přirozeně nikoliv uměle a za jiným účelem. A to se nebavím o kupčení s odkazy, které mnozí linkbuildéři dělají.

Jaké metody tedy používáš k propagaci webu?

Marketing.

Na svých stránkách nabízíš ale i SEO, proč?

Když si pečlivě přečteš ty texty, tak zjistíš, že SEO jako takovou nenabízím a snažím se naopak návštěvníkům a klientům vysvětlit, že nejlepší „SEO“ je obsah a že z principu je pseudověda SEO špatná.

Vrátím se k těm standardům, jaké tedy doporučuješ dodržovat?

Určitě webové standardy od W3C, pravidla přístupnosti webu, pak doporučení od předních vyhledávačů a hlavně selský rozum tj. nedělat weby pro vyhledávače, ale pro lidi.

Související články

Publikováno 11. 5. 2017 13:26 Autor článku Ondřej Kocman

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

14 komentářů

 1. Melisek 12. 5. 2017 9:05

  Problém je v názvu SEO a v jeho překladu. Optimalizace pro vyhledávače je zkrátka nesprávný název a překlad.

 2. OK 13. 5. 2017 15:19

  Melisek → Ano, překlad je určitě nešťastný. Za horší a smutný ovšem považuji, že SEO vůbec ještě v některých hlavách existuje. 🙂 Řada „SEO konzultantů“ nabízí (viz. obrázek níže) na svých webech získávání kvalitních zpětných odkazů… Proč? Co si mám jako klient představit pod pojmem „získávání kvalitních odkazů“? Obelhávání vyhledávačů? Využívání mezer a nedokonalosti vyhledávačů pro svůj prospěch? To je problém — tohle smýšlení.
  Screenshot z internetu

 3. Jiřik 14. 5. 2017 14:23

  Kdyby se raději tito „SEO šamani“ soustředili na uživatele místo na přečůrávání vyhledávačů pomocí zpětných odkazů odělali by líp. Tady to třeba už pochopili 🙂 https://www.optimalizovany-web.cz/vykonnostni-optimalizace-webovych-stranek-pro-uzivatele/

 4. Jiřik 17. 5. 2017 9:54

  Co říkáš na tohle? 🙂
  Sreenshot: SEO optimalizace

 5. OK 17. 5. 2017 15:12

  Jirko myslím, že není potřeba to komentovat.

 6. OK 23. 5. 2017 21:36

  Když jsme u těch screenshotů, tak přidám ještě jeden. Takto vypadá „SEO“ jednoho eshopu s reproduktory – myslím ty malé šedivé texty zcela určitě psané pro návštěvníky obchodu.
  SEO texty eshopu s reproduktory

 7. LB 24. 5. 2017 13:39

  To co tady v diskuzi ukazujete je tzv. černé SEO, tj. metody, které nikdo normální dávno nedělá. 🙂

 8. OK 24. 5. 2017 17:03

  V tom případě by většina byla nenormální, protože na většině webů neustále čtu nabídky na „získávání kvalitních odkazů“ a „psaní PR článků“ apod. Zkuste si naťukat do googlu „SEO“ a klikněte na pár předních placených odkazů… 🙂

 9. LB 24. 5. 2017 22:01

  Odkazy se mohou shánět a získávat přece formou partnerství a na psaní PR článků není nic špatného.

 10. OK 25. 5. 2017 9:35

  Odkazy a články mají na internetu vznikat přirozeně nikoliv uměle a za jiným účelem (něco ošidit a získat). Správný postup je vytváření podmínek proto, aby se toto dělo zcela spontánně. Zkrátka inspirovat lidi, aby měli sami chuť a potřebu zmínit se někde v internetové diskuzi, sociálních sítích nebo dokonce napsat článek, recenzi, kritiku apod.

 11. Filip Bartoš 22. 9. 2017 10:23

  Ahoj, a jak zvyšuješ návštěvnost nově založeným webům, nebo webům bez historie? 🙂
  Jsou na prvních stranách? Mají nějakou návštěvnost?
  Díky za feedback! 🙂

 12. OK 27. 9. 2017 12:44

  Pomocí marketingu. Ano jsou a ano mají. 😉

 13. Jan 12. 12. 2017 14:47

  Zajímavý názor, ale nemůžu souhlasit s tím, že SEO mimo web neexistuje. Co třeba klíčovka na základě nichž se navrhuje a dělá struktura webu apod. ?

 14. OK 19. 12. 2017 9:59

  Struktura webu by se měla navrhovat určitě na základě více faktorů než je jenom hledanost na internetu. A to celé se dělá v rámci marketingové analýzy s průzkumem trhu. Nikde žádná optimalizace pro vyhledávače.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář

«

»


Tento web využívá soubory cookies a jeho užíváním s tím souhlasíte.

Mapa stránek | RSS

© 2002 - 2022 Ondřej Kocman — Všechna práva vyhrazena.