Ondřej KocmanBlog → Optimalizace pro vyhledávače je z principu špatná

Optimalizace pro vyhledávače je z principu špatná

SEO je z principu špatná

Využívat nedokonalosti vyhledávačů pro svůj nebo něčí prospěch je z principu špatné. Zkuste se zamyslet co se vlastně v rámci SEO děje.

 1. Uměle se vytvářejí a nakupují zpětné odkazy. Někteří tomu říkají linkbuilding.
 2. Píší se „prázdné“ články jen za účelem získání odkazů.
 3. Přemýšlí se jak vyhledávače „obelstít“ a získat tak pro sebe výhody.
 4. Upravují se weby a texty tak, aby se líbily vyhledávačům — weby se mají líbit lidem přece.

To vše je špatné, nepřirozené a dít by se nemělo. Říkáte, že tohle neděláte? Gratuluji, pak jste možná ti, kteří věří, stejně jako já, v čisté postupy a zdravý selský rozum. A možná, že tyto postupy více souvisejí s internetovým marketingem jako takovým než s „pseudovědou SEO“.

Publikováno 16. 3. 2017 11:52 Autor článku Ondřej Kocman

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

13 komentářů

 1. Martin 16. 3. 2017 18:19

  S článkem souhlasím jenom bych doplnil, že SEO je možné využívat dobře jako průzkum trhu. Podle zjištění co a jak často lidé vyhledávají lze přizpůsobit nabídku i samotný web.

 2. OK 17. 3. 2017 17:35

  Ano to určitě, stačí udělat analýzu klíčových slov.

 3. Jiřik 19. 3. 2017 16:45

  SEO je zkrátka buzzword a jak říkáš boží slovo pro většinu markeťáků, kteří na něj balí klienty. 🙂 Možná to na ně působí jako placatá kára na holky. 🙂

 4. Hanka 19. 3. 2017 18:51

  Já vidím problém v tom, že u fulltextového vyhledávání na komerční slovní spojení se na viditelné části stránky nezobrazí ani jeden přirozený výsledek hledání, ale jen placené PPC odkazy. Zkrátka kdo má peníze si ty pozice koupí a klasický fulltext, který souvisí se SEO, ztrácí smysl.

 5. Jiřik 19. 3. 2017 21:16

  Je potřeba si uvědomit, že vyhledávače jsou firmy, které podnikají za účelem zisku a pokud se jim vyplatí zobrazovat placené odkazy nad těmi přirozenými, tak to zkrátka dělat budou. Problém je, že zde chybí konkurence, která by tento trend dokázala zastavit nebo alespoň zbrzdit.

 6. OK 20. 3. 2017 13:40

  Když to řeknu jednoduše, tak vyhledávače by měly (pokud chtějí, aby byly používanými) nabízet co nejrelevantnější výsledky hledání — jak to udělají mě jako uživatele nezajímá. Ale snažit se jejich SERP uměle ovlivňovat ve svůj nebo něčí prospěch je zkrátka špatný.

 7. Jiřik 20. 3. 2017 14:31

  Máš pravdu, ale připadá mi to stejný, jako chtít svět bez válek, nemocí a všeho špatného. Není to realné a vždy budou ti, kteří budou využívat nejrůznější skulinky, cestičky a zkratky pro své nebo něčí zvýhodnění a to nejenom v rámci SEO.

 8. JM 20. 3. 2017 23:00

  SEO přece nemusí být jen špatné? Můžou se přece psát obsahově kvalitní články a získávat kvalitní odkazy? Celé SEO házet do jednoho pytle jako špatnost je také špatný. 🙂

 9. OK 21. 3. 2017 13:49

  I psaní kvalitních článků jen za účelem získání odkazů je z principu špatně — je to cílené ovlivňování SERP. Obsah by měl vznikat vždy přirozeně a nikoliv uměle jen za účelem něco ošidit. A hlavně SEO není jen o článcích a odkazech, ale o mnohém dalším co v součtu celkově ovlivňuje přirozené výsledky hledání — vyjmenoval jsem jen to nejhorší.

 10. Vašek 8. 4. 2017 0:27

  Jinak doplním, že celej marketing je z principu špatný 🙂

  SEO dávno není o „obelhávání“ vyhledávačů.

 11. BarbaraJane 8. 4. 2017 12:47

  To, co popisuješ, dneska nikdo s rozumem v hlavě nedělá. SEO je dnes především o optimalizaci pro uživatele – je o tom, vytvořit web, který uživatel chce najít, protože se na něm vyzná a najde tam to, co hledá. A zároveň i název SEO pořád dává smysl, protože právě tenhle prouživatelský přístup dneska už dokážou vyhledávače ocenit.
  Přes nakoupené odkazy a články nacpané klíčovými slovy se žádný rozumný markeťák o SEO ani nepokouší. Koneckonců ani by si tím nepomohl, protože zvlášť Google už dokáže poznat, že je článek narvaný klíčovými slovy, a tudíž pro uživatele nehodnotný.

 12. OK 9. 4. 2017 2:21

  Vašku proč by měl být celý marketing z principu špatný? Můžeš tento tvůj názor nějak rozvést a zdůvodnit?

 13. OK 9. 4. 2017 13:23

  Báro souhlasím, že nikdo s rozumem to nedělá, přesto se to děje a měl jsem potřebu o tom napsat. Celé to má být jen o lidech. Nelíbí se mi z principu trend přizpůsobovat se vyhledávačům. Jak už jsem výše zmiňoval, vyhledávače mají dělat to co se od nich čeká a to jakým způsobem to dělají mě jako uživatele nezajímá – zajímá mě jenom, abych našel to co hledám. A proto už dlouho tvrdím: „Zapomeňte na SEO a raději mějte/tvořte unikátní kvalitní obsah na technicky špičkově zmáknutém webu.“ 😉

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář

«

»


Tento web využívá soubory cookies a jeho užíváním s tím souhlasíte.

Mapa stránek | RSS

© 2002 - 2021 Ondřej Kocman — Všechna práva vyhrazena.