Ondřej KocmanBlog → Jak zrychlit web na WordPressu?

Jak zrychlit web na WordPressu?

Jak zrychlit web na WordPressu

Rychlost načítání má vliv na úspěšnost webu a proto je dobré mít stránky rychlé. Nedávno jsem řešil 2 případy na zrychlení webů běžících na WordPressu, což mě inspirovalo k sepsání tohoto článku a zároveň i k optimalizaci webu mého. Zrychlit web se mi podařilo o 84,73% dle speedindexu z měření na webpagetest, který byl původně 1965 a následně 300. Na PageSpeed Insights jsem docílil výsledku 100/100 včetně zdárného projití testu použitelnosti v mobilech.

Jak toho dosáhnout?

 1. Mějte rychlou šablonu pro WordPress. Na tom hodně záleží, jak je šablona udělaná a jakým způsobem funguje. Čistotou a jednoduchostí kódu, omezením dotazů sjednocením stylů a js, rozdělením a prioritizací js, používáním critical CSS výrazně přispějete ke zrychlení.
 2. Optimalizujte obsah webu, zejména tedy obrázky/grafiku a používejte k zobrazování obrázků srcset/sizes. Pro automatickou optimalizaci obrázků můžete použít např. plugin Smush.it. Jinak dobrý offline nástroj zdarma je např. FileOptimizer nebo existují služby online např. Kraken.io, Compressor.io aj.
 3. Používejte cache — můžete využít plugin WP Super Cache, který mám vyzkoušený a funguje dobře nebo kešování nastavte manuálně v souboru .htaccess.
 4. Používejte kompresi dat — nastavíte také v souboru .htaccess.
 5. Pokud váš web (hosting/server) „nezvládá“ díky vysoké návštěvnosti, počtu požadavků nebo nárazové zátěži, tak je čas spustit CDN.

V jednoduchosti je krása

Řídím se tímto rčením a myslím, že u webů to platí dvojnásob. Pokud budete mít složitý web s těžkou grafikou, animacemi a celý prošpikovaný nejrůznějšími scripty, tak nemůžete očekávat špičkové výsledky v rychlosti načítání. Proto zvažte zda-li nemůžete něco na webu zjednodušit nebo zcela odstranit. Pro zrychlení webu můžete ještě vyzkoušet odložené načítání obrázků. Já to nepoužívám, zkoušel jsem to, zjistil jsem ale, že to pro mě nemá smysl.

Přidávám ještě odkazy na 2 články ohledně zrychlení WordPressu: Zrychlení načítání webu vybudovaného na WordPressu a Jak jsem zrychlit web na WordPressu o více než 84%.

Publikováno 27. 3. 2017 14:51 Autor článku Ondřej Kocman

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

7 komentářů

 1. Jiřik 28. 3. 2017 13:57

  Problém je v bodě č. 1. Pokud si neuděláš, tak nemáš. Zatím jsem totiž nenašel kvalitní a rychlou šablonu. Všechny co jsem kupoval, bylo vždy třeba sáhodlouze upravovat.

 2. Ade 1. 4. 2017 12:55

  Nemáte prosím tip na kvalitní rychlou wordpress šablonu zdarma?

 3. OK 2. 4. 2017 19:33

  Záleží k jakému účelu by měla šablona sloužit (blog/firemní nebo osobní web…). Můžu třeba doporučit tuhle https://siteorigin.com/theme/origami/

 4. Stenly 11. 4. 2017 13:46

  Kolik by od tebe vyšlo vytvoření rychlé WordPress šablony pro malou hospodu?

 5. OK 12. 4. 2017 13:32

  Cena je vždy individuální, dle časové náročnosti/požadavků. Napsal jsem ti email.

 6. Jan 20. 3. 2018 7:42

  Já používám k optimalizaci velikosti obrázků http://optimizilla.com/. Mohu doporučit.

 7. OK 10. 4. 2018 12:32

  Rychlý web souvisí s technickou kvalitou, proto doporučuji přečíst i příspěvek Jak svépomocí zjistit technickou kvalitu webu?

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář

«

»


Tento web využívá soubory cookies a jeho užíváním s tím souhlasíte.

Mapa stránek | RSS

© 2002 - 2021 Ondřej Kocman — Všechna práva vyhrazena.