Ondřej KocmanBlog → Německý ohař krátkosrstý — zkušenosti a výcvik

Německý ohař krátkosrstý — zkušenosti a výcvik

Alan z Vrbenské nar. 16. 6. 2017

Pořídil jsem si Alana z Vrbenské – německého krátkosrstého ohaře. Narodil se 16. 6. 2017, jeho otec je Jasan z Davle vinic s tituly Champion CZ, CACIB, BOS a zkoušky Res.CACT, U-VZ-I.c, PZ-I.c, LZ-II.c., ZVP-I.c., ZV-I.c., MLH/PZ,ZVJ + liška – II.c. a matka Prima od Věžeckého potoka s tituly Výborná a zkoušky PZ-I.c., SVP-I.c. a ZV-I.c.

Jedná se o nejvyužívanějšího ohaře a všestranné lovecké plemeno vyžadující častý pohyb a aktivitu. Je tedy vhodný zejména pro myslivce nebo sportovně založené lidi – já jsem ten druhý případ. S Alanem pravidelně jezdím na kole, běhám a chodím na dlouhé procházky. Výcvik zajišťuji zatím svépomocí, ale co nejdříve začneme chodit i na výcvik profesionální. Do budoucna také chci s Alanem absolvovat i některé zkoušky.

Čím ho krmím?

Granulemi, konzervami a občas mu i něco uvařím. První granule měl z Mountfieldu značky Starvita pro štěňata velkých plemen, které jsem kombinoval s konzervami stejné značky, např. hovězí s mrkví a cuketou aj. které baštil s velkou chutí, což se ale o granulých říci nedalo. Druhý pytel granulí proto už dostal od jiné firmy, konkrétně Brit Premium Dog Puppies, které mu zatím chutnají. Za poslední měsíc přibral 7 kg. Pamlsky mu dávam Rasco – kousky z hovězího masa, které má moc rád a jsou i praktické, protože nelepí, nedrolí se, nesmrdí a dají se nosit i volně v kapse. Když je příležitost, tak koupím např. kuřecí srdíčka nebo žaludky, které mu uvařím a dám. V krmení pak budu pokračovat u stejné značky granulemi junior a následně premium sport.

Kde spí?

Alan dostal zateplenou boudu s předsíňkou s odjímací střechou (GAMA vel. L) na kterou si právě zvyká. Na dno a jednu stěnu jsem přišrouboval pro lepší izolaci ještě zátěžový koberec a boudu vystlal dřevitou vlnou. Dále zvažuji pořízení topení do psí boudy s termostatem, které bych umístil pod koberec. Je to z důvodu, že chci, aby mohl být Alan v boudě i ve velkém mrazu.

Výcvik

Alan je velice účenlivý a bystrý pes jak tomu všeobecně u ohařů bývá. Při výcviku je asi nejdůležitější být důsledný. Povely říkat jen jednou a následně jednat, odměňovat nebo dál cvičit, vysvětlovat a učit. Pes z vás musí cítit dominanci a autoritu a pokud udělá něco vysloveně špatně, tak se ho nebát adekvátně potrestat. Já osobně při hrátkách občas i psa zalehnu a chytnu mu tlamu, tak aby nic nemohl a aby pocítil moji fyzickou převahu – to je důležité pro získání respektu.

Fotky a videa s Alanem si můžete prohlédnout na instagramu.

Mé zkušenosti, poznatky, zážitky a radosti s Alanem budu dál rád sdílet zde na svém blogu. Za jakékoliv postřehy, rady a tipy budu rád.

Související články z mého blogu, které stojí za přečtení

Publikováno 20. 10. 2017 0:41 Autor článku Ondřej Kocman

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

6 komentářů

 1. Luci 25. 10. 2017 16:01

  Ten je překrásnej. Já mám teď 2 letýho maďarskýho ohaře a tohle období je nejkrásnější, tak si ho užívejte. A pořád spí se mnou v posteli. 🙂 Je to mazel. 🙂

 2. Karel 1. 11. 2017 19:10

  Pozor u štěněte na přetěžování kloubů, teď myslím zejména jízdu na kole, která u nedospělého psa není moc vhodná. Ze zkušenosti vím, že pes může mít, díky přetěžování, později s klouby velké potíže.

 3. OK 2. 11. 2017 9:17

  Děkuji za info, vím o tom a Alana určitě nepřetěžuji. Problém může nastat při dlouhých a rychlých projížďkách, které ovšem neděláme.

 4. Markéta 14. 12. 2017 16:02

  Je překrásný. Já mám teď 7 měsíčního NKO a mám problém ho naučit spát v boudě, chce pořád do baráku, škrábe, kňučí a štěká, takže ho musím pustit jinak by mě sousedé ukamenovali. Jak jste ho to naučil? Máte nějaké rady prosím? Elektrický obojek ale nechci, to se mi zdá moc tvrdé.

 5. Lena 24. 12. 2017 18:44

  Nerozumím tomu zalehávání psa? Není mi to moc jasné a nikde jsem to ani neslyšela. Jak to probíhá a k čemu je to dobré? Netrápí se takto ten pes?

 6. OK 31. 12. 2017 10:37

  Probíhá to v rámci hry a Alanovi to nijak nevadí. Pocítí jen fyzickou převahu a mojí dominanci což je pro psa velmi důležité. Psi ve smečce dodržují hierarchii a své postavení si průběžně prověřují a proto je dobré dávat psovi najevo kdo je vůdce smečky.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář

«

»


Tento web využívá soubory cookies a jeho užíváním s tím souhlasíte.

Mapa stránek | RSS

© 2002 - 2018 Ondřej Kocman — Všechna práva vyhrazena.