Ondřej KocmanBlog → Německý ohař krátkosrstý — zkušenosti a výcvik

Německý ohař krátkosrstý — zkušenosti a výcvik

Alan z Vrbenské nar. 16. 6. 2017

Pořídil jsem si Alana z Vrbenské – německého krátkosrstého ohaře. Narodil se 16. 6. 2017, jeho otec je Jasan z Davle vinic s tituly Champion CZ, CACIB, BOS a zkoušky Res.CACT, U-VZ-I.c, PZ-I.c, LZ-II.c., ZVP-I.c., ZV-I.c., MLH/PZ,ZVJ + liška – II.c. a matka Prima od Věžeckého potoka s tituly Výborná a zkoušky PZ-I.c., SVP-I.c. a ZV-I.c.

Jedná se o nejvyužívanějšího ohaře a všestranné lovecké plemeno vyžadující častý pohyb a aktivitu. Je tedy vhodný zejména pro myslivce nebo sportovně založené lidi – já jsem ten druhý případ. S Alanem pravidelně jezdím na kole, běhám a chodím na dlouhé procházky. Výcvik zajišťuji zatím svépomocí, ale co nejdříve začneme chodit i na výcvik profesionální. Do budoucna také chci s Alanem absolvovat i některé zkoušky.

Čím ho krmím?

Granulemi, konzervami a občas mu i něco uvařím. První granule měl z Mountfieldu značky Starvita pro štěňata velkých plemen, které jsem kombinoval s konzervami stejné značky, např. hovězí s mrkví a cuketou aj. které baštil s velkou chutí, což se ale o granulých říci nedalo. Druhý pytel granulí proto už dostal od jiné firmy, konkrétně Brit Premium Dog Puppies, které mu zatím chutnají. Za poslední měsíc přibral 7 kg. Pamlsky mu dávam Rasco – kousky z hovězího masa, které má moc rád a jsou i praktické, protože nelepí, nedrolí se, nesmrdí a dají se nosit i volně v kapse. Když je příležitost, tak koupím např. kuřecí srdíčka nebo žaludky, které mu uvařím a dám. V krmení pak budu pokračovat u stejné značky granulemi junior a následně premium sport.

Kde spí?

Alan dostal zateplenou boudu s předsíňkou s odjímací střechou (GAMA vel. L) na kterou si právě zvyká. Na dno a jednu stěnu jsem přišrouboval pro lepší izolaci ještě zátěžový koberec a boudu vystlal dřevitou vlnou. Dále zvažuji pořízení topení do psí boudy s termostatem, které bych umístil pod koberec. Je to z důvodu, že chci, aby mohl být Alan v boudě i ve velkém mrazu.

Výcvik

Alan je velice účenlivý a bystrý pes jak tomu všeobecně u ohařů bývá. Při výcviku je asi nejdůležitější být důsledný. Povely říkat jen jednou a následně jednat, odměňovat nebo dál cvičit, vysvětlovat a učit. Pes z vás musí cítit dominanci a autoritu a pokud udělá něco vysloveně špatně, tak se ho nebát adekvátně potrestat. Já osobně při hrátkách občas i psa zalehnu a chytnu mu tlamu, tak aby nic nemohl a aby pocítil moji fyzickou převahu – to je důležité pro získání respektu.

Fotky a videa s Alanem si můžete prohlédnout na instagramu.

Mé zkušenosti, poznatky, zážitky a radosti s Alanem budu dál rád sdílet zde na svém blogu. Za jakékoliv postřehy, rady a tipy budu rád.

Publikováno 20. 10. 2017 0:41 Autor článku Ondřej Kocman

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

3 komentáře

  1. Luci 25. 10. 2017 16:01

    Ten je překrásnej. Já mám teď 2 letýho maďarskýho ohaře a tohle období je nejkrásnější, tak si ho užívejte. A pořád spí se mnou v posteli. 🙂 Je to mazel. 🙂

  2. Karel 1. 11. 2017 19:10

    Pozor u štěněte na přetěžování kloubů, teď myslím zejména jízdu na kole, která u nedospělého psa není moc vhodná. Ze zkušenosti vím, že pes může mít, díky přetěžování, později s klouby velké potíže.

  3. OK 2. 11. 2017 9:17

    Děkuji za info, vím o tom a Alana určitě nepřetěžuji. Problém nastává při dlouhých a rychlých projížďkách, které ovšem neděláme.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář

«


Tento web využívá soubory cookies a jeho užíváním s tím souhlasíte.

Mapa stránek | Změna vzhledu | RSS

© 2002 - 2017 Ondřej Kocman — Všechna práva vyhrazena.